DR. POH SOON SIM
Non-Independent Non-Executive Director
 

A Malaysian aged 73, was appointed to the Board on 7 November 2018.

Dr. Poh Soon Sim holds a Medical degree from University of Singapore.

He has been in private medical practice since 1972. He was previously on the Board of Hong Leong Financial Group (HLFG) from 31 January 1991 to 25 November 2011. He was also a Member of the BARMC, Remuneration Committee and Nomination Committee of HLFG. Dr. Poh was also an ex-Director in Wing Tai Malaysia Berhad (formerly known as DNP Holdings Berhad). He retired from Wing Tai Malaysia Berhad 29 Nov 2017.

Currently, Dr. Poh is still a Director of Hong Leong Company (Malaysia) Berhad and Hong Leong Foundation, both public companies.